אודות הקרן למגיני זכויות אדם

הקרן למגיני זכויות אדם (קז"א) הוקמה ב-2011 על רקע הפרות הולכות ומתרבות של זכויותיהם של פעילי זכויות אדם ושל חירות הפעולה של ארגוני זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים.

הקרן מבקשת לתת מענה אל מול הניסיונות להשתיק קולות של גינוי ומחאה כנגד הפרות שלטוניות של זכויות אדם באמצעות חקיקה, אלימות משטרתית וצבאית, מעצרים והעמדה לדין של מגיני זכויות אדם.

מטרת הקרן היא לסייע למגיני זכויות אדם לממן את ההגנה בהליכים המשפטיים שננקטו נגדם כחלק מניסיון לפגוע בפעילותם ולהרתיעם מלהתמיד בה.

הקרן למגיני זכויות אדם מימנה עד היום ייעוץ וייצוג משפטי לפעילים שנעצרו או הוגשו נגדם כתבי אישום או תביעות אזרחיות במסגרת פעילויות במאבקים שונים ומגוונים: כגון מאבקם של תושבים ופעילים בשכונת שייח ג'ראח בירושלים, המחאה החברתית (2011), המאבק העממי נגד הגדר והפקעת אדמות בבלעין, נבי סלאח, בודרוס וכפרים נוספים בגדה המערבית, המאבק למען זכויות הבדואים בנגב, מחאת יוצאי אתיופיה נגד גזענות ואלימות משטרתית ועוד.

הקרן מספקת למגיני זכויות אדם ולעורכי הדין העוסקים בנושא את הכלים המשפטיים הדרושים על מנת למתן את ה"אפקט המצנן" שנוצר מהתנכלות הרשויות וגורמים חוץ פרלמנטריים ועלול להרתיעם מלהמשיך בפעילות. בנוסף, הקרן משתפת מידע בנושא הגנה על מגיני זכויות אדם עם הגופים הרלוונטיים בקהילה הבינ"ל.